KTO NADAJE NUMER PESEL? 1. Numer PESEL nadaje minister właściwy do spraw wewnętrznych w formie czynności materialno–technicznej. 2. Numer PESEL nadaje się:
a. obywatelom polskim zameldowanym na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące, a także osobom ubiegającym się o wydanie dowodu osobistego, b. cudzoziemcom zameldowanym na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące na podstawie art. 26 wyżej przytoczonej ustawy, c. obywatelom polskim i cudzoziemcom, którzy podlegają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu, z wyłączeniem osób wymienionych w pkt. a) i b), d. obywatelom polskim zamieszkałym za granicą, ubiegającym się o wydanie paszportu.
3. Nadanie numeru PESEL następuje na wniosek:
a. właściwego organu gminy, w przypadku osób wymienionych w pkt. 2a i 2b, b. płatnika składek ubezpieczeniowych, w przypadku osób wymienionych w pkt. 2c, c. polskiego konsula, w przypadku osób wymienionych w pkt. 2d.
4. Minister właściwy do spraw wewnętrznych może nadać numer PESEL osobom innym niż wymienione w pkt. 2 na ich pisemny wniosek, jeżeli odrębne przepisy przewidują potrzebę posiadania numeru PESEL przez te osoby. 5. Osoby, o których mowa w pkt. 4, składają umotywowany pisemny wniosek wraz z odpisem skróconym aktu urodzenia, a w przypadku osób, które wstąpiły w związek małżeński – wraz z odpisem skróconym aktu małżeństwa opatrzonym adnotacją o aktualnie używanym nazwisku, bezpośrednio do ministra właściwego do spraw wewnętrznych pod adresem: Departament Ewidencji Państwowych i Teleinformatyki MSWiA, ul. Pawińskiego 17/21, 02-106 Warszawa.. 6. O nadaniu numeru PESEL minister właściwy do spraw wewnętrznych niezwłocznie powiadamia organy, o których mowa w punkcie 3 oraz wnioskodawców, o których mowa w punkcie 4.